Pioneers in the industry, we offer 48 mm adhesive transfer tape and 24 mm adhesive transfer tape from India.
₹ 170 / Roll Get Latest Price
| Adhesive Type | Double Sided |
| Tape Width | 48 mm |
| Tape Length | 30 m |
| Liner Material | BOPP |
| Tape Thickness | 40 GSM |
| Application Surface | Plastic, Wood, Glass, Metal |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | Used To Bond Or Join Objects Together Instead Of Using Fasteners, Screws Or Welding, etc |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
48 mm Adhesive Transfer Tape consists of a thin adhesive film without a carrier or backing material it is A type of transfer adhesive coating of pressure-sensitive adhesive on a release liner.
Other Details:
₹ 90 / Roll Get Latest Price
| Adhesive Type | Double Sided |
| Tape Width | 24 mm |
| Tape Length | 30 m |
| Liner Material | BOPP |
| Tape Thickness | 40 GSM |
| Application Surface | Metal, Glass, Wood, Plastic |
| Color | Brown |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Application | Used To Bond Or Join Objects Together Instead Of Using Fasteners, Screws Or Welding, etc |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India