Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 72 mm cross filament tape, 96 mm cross filament tape, 48 mm cross filament tape and 24 mm cross filament tape.
₹ 350 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Reinforcement Type | Cross Filament |
| Tape Length | 50 m |
| Length | 50 m |
| Tape Width | 72 mm (3 inch) |
| Application | Automotive, Packaging, Electrical Insulation, Sealing, Masking, Bundling |
| Features | Waterproof, High Adhesion |
| Color | Creamish |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Usage/Feature | Heavy Duty Packing, Household Electrical Appliance, Fixing Of Machine Parts, Metallic or Wooden |
| Backing Material | Polyester (PET) |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
72 mm Cross Filament Tape are pressure sensitive tapes widely used in several packaging processes such as closing corrugated fiberboard boxes, reinforcing packages, bundling items, pallet unitizing, etc..
₹ 480 / Roll Get Latest Price
| Tape Length | 50 m |
| Reinforcement Type | Cross Filament |
| Tape Width | 96 mm |
| Color | Creamish |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Usage/Feature | Heavy Duty Packing, Household Electrical Appliance, Fixing Of Machine Parts,Metallic or Wooden |
| Backing Material | Polyester (PET) |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
96 mm Cross Filament Tape are pressure sensitive tapes widely used in several packaging processes such as closing corrugated fiberboard boxes, reinforcing packages, bundling items, pallet unitizing, etc.
Other Details:
₹ 240 / Roll Get Latest Price
| Reinforcement Type | Cross Filament |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Width | 48 mm |
| Color | Creamish |
| Tape Type | Adhesive |
| Backing Material | PET |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Usage/Application | Heavy Duty Packaging |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
48 mm Cross Filament Tape are pressure sensitive tapes widely used in several packaging processes such as closing corrugated fiberboard boxes, reinforcing packages, bundling items, pallet unitizing, etc..
₹ 120 / Roll Get Latest Price
| Reinforcement Type | Cross Filament |
| Tape Length | 50 m |
| Tape Width | 24 mm (1 inch) |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Polyester (PET) |
| Tape Type | Adhesive |
| Usage/Feature | Heavy Duty Packing, Household Electrical Appliance, Fixing Of Machine Parts, Metallic or Wooden |
| Color | Creamish |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
24 mm Cross Filament Tape are pressure sensitive tapes widely used in several packaging processes such as closing corrugated fiberboard boxes, reinforcing packages, bundling items, pallet unitizing, etc..
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India