Our range of products include 12 mm double sided red vhb tape, 8 mm double sided red vhb tape and 10 mm double sided red vhb tape.
₹ 65 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Acrylic (VHB) |
| Tape Type | Adhesive |
| Width | 12 mm (0.5 inch) |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Tape Thickness | 1 mm |
| Tape Width | 12 mm |
| Length | 7 m |
| Tape Length | 7 m |
| Surface Type | Metal |
| Brand | Globetech |
| Color | Red |
| Material | VHB |
| Adhesive Sideness | Double Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 45 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 8 mm |
| Brand | Globetech |
| Backing Material | VHB |
| Tape Length | 10 m |
| Tape Thickness | 1 mm |
| Color | Red |
| Surface Type | Metal |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Sideness | Double Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
8 mm Double Sided Red VHB Tape utilizes modified acrylic adhesive on both sides of a conformable and adhesive foam core.
₹ 55 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 10 mm |
| Brand | Globetech |
| Backing Material | VHB |
| Tape Length | 10 m |
| Tape Thickness | 1 mm |
| Color | Red |
| Surface Type | Metal |
| Tape Type | Adhesive |
| Adhesive Sideness | Double Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
10 mm Double Sided Red VHB Tape utilizes modified acrylic adhesive on both sides of a conformable and adhesive foam core.
Other Details:
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India