Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 72 mm double sided tissue tape, 24 mm double sided tissue tape, 48 mm double sided tissue tape, 15 mm double sided tissue tape and 96 mm double sided tissue tape.
₹ 206 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Tissue |
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Adhesive Type | Solvent Based Acrylic |
| Length | 20 m |
| Application | For Jointing, Splicing, Sticking, Mounting |
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Brand Name | Globetech |
| Double Sided Tape | Yes |
Minimum order quantity: 100 Roll
72 mm Double Sided Tissue Tape made from non-woven-tissue paper coated on both sides with strong adhesive and laminated with release paper.
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Tissue |
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Adhesive Type | Solvent Acrylic |
| Length | 20 m |
| Application | For Jointing, Splicing, Sticking, Mounting |
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Double Sided Tape | Yes |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 135 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Tissue |
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Adhesive Type | Solvent Based Acrylic |
| Length | 20 m |
| Application | For Jointing, Splicing, Sticking, Mounting |
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Double Sided Tape | Yes |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
48 mm Double Sided Tissue Tape is made from non-woven-tissue paper coated on both sides with strong adhesive and laminated with release paper.
Other Details:-
₹ 55 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Tissue |
| Width | 15 mm |
| Adhesive Type | Solvent Based Acrylic |
| Length | 20 m |
| Application | For Jointing, Splicing, Sticking, Mounting |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | White |
| Brand Name | Globetech |
| Double Sided Tape | Yes |
Minimum order quantity: 100 Roll
15 mm Double Sided Tissue Tape is made from non-woven-tissue paper coated on both sides with strong adhesive and laminated with release paper.
₹ 270 / Roll Get Latest Price
| Tape Material | Tissue |
| Width | 96 mm |
| Adhesive Type | Solvent Acrylic |
| Length | 20 m |
| Application | For Jointing, Splicing, Sticking, Mounting |
| Color | White |
| Tape Type | Adhesive |
| Double Sided Tape | Yes |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
We are engaged in offering 96 mm Double Sided Tissue Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India