Offering you a complete choice of products which include 100 mm self adhesive hdpe membrane overlapping joint sealing tape and 50 mm self adhesive hdpe membrane overlapping joint sealing tape.
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Width | 100 mm (4 inch) |
| Length | 50 m |
| Color | Transparent |
| Features | Waterproof, High Adhesion |
| Tape Type | Self Adhesive |
| Adhesive Type | Solvent Based |
| Brand Name | Globetech |
| Material | Polyester And HDPE Film |
| Adhesive Sideness | Double Sided |
Minimum order quantity: 50 Roll
100 mm HDPE Membrane Overlapping Joint Sealing Tape from GlobeTech Incorporation ensures strong, leak-proof sealing of HDPE membrane overlap joints. It offers excellent adhesion, high water resistance, and long-term durability for demanding waterproofing and lining applications.
Easy to apply and widely used in geomembrane installations, landfills, canals, ponds, reservoirs, and civil construction works.
₹ 900 / Roll Get Latest Price
| Tape Type | Self Adhesive |
| Width | 50 mm (2 inch) |
| Length | 50 m |
| Color | White |
| Adhesive Type | Solvent Based |
| Features | Waterproof |
| Brand Name | Globetech |
| Material | Polyester And HDPE Film |
| Adhesive Sideness | Double Sided |
Minimum order quantity: 200 Roll
We are engaged in offering 50 mm Self Adhesive HDPE Membrane Overlapping Joint Sealing Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India