Our product range includes a wide range of 48 mm black hdpe tape, 96 mm black hdpe tape, 48 mm white hdpe tape, 48 mm red hdpe tape, 48 mm blue hdpe tape and 96 mm white hdpe tape.
₹ 160 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 in) |
| Length | 20 m |
| Color | Black |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Features | Waterproof, UV Resistant |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Material | HDPE |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
48 mm Black HDPE Tape is made from woven HDPE Fabric tape, with liner and high bond strength.
Other Details:-
· Types of Adhesive- Single-sided adhesive, Double-sided adhesive
· Colors Available- Standard Colors- White, Black, Blue
· Customized Colors- Grey, Yellow, Red
· Width- 24 mm to 1000 mm
· Length- 20 mtrs to 100 mtrs
₹ 320 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm (4 in) |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Black |
| Brand | Globetech |
| Features | Self Adhesive, UV Resistant, Waterproof |
| Material | HDPE |
| Adhesive Sideness | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 160 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | White |
| Brand | Globetech |
| Features | Self Adhesive, Waterproof, UV Resistant |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 170 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Red |
| Brand | Globetech |
| Features | UV Resistant, Self Adhesive, Waterproof |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 120 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Blue |
| Brand | Globetech |
| Features | Waterproof, Self Adhesive, UV Resistant |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 310 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm (4 in) |
| Length | 20 m |
| Application | Can Be Used As Packaging Tapes, Electrical Tapes, Masking Tapes, And Duct Tapes. |
| Color | White |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Features | UV Resistant, Waterproof |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Brand | Globetech |
| Material | HDPE |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 320 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Red |
| Brand | Globetech |
| Features | Waterproof, Self Adhesive, UV Resistant |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 250 / Roll Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Black |
| Brand | Globetech |
| Features | Self Adhesive, UV Resistant, Waterproof |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
We are engaged in offering 72 mm Black HDPE Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 310 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm |
| Length | 20 m |
| Application | Used In Heavy Duty Packaging And Container Moisture Sealing, etc |
| Color | Blue |
| Brand | Globetech |
| Features | UV Resistant, Self Adhesive, Waterproof |
| Material | HDPE |
| Adhesive Side | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
We are engaged in offering 96 mm Blue HDPE Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India