Manufacturer of a wide range of products which include 48 mm self adhesive drywall joint tape and 96 mm self adhesive drywall joint tape.
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Tape Type | Drywall Joint Tape |
| Width | 48 mm |
| Roll Length | 50 m |
| Material | Mesh |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | White |
| Usage Area | Wall |
Minimum order quantity: 100 Roll
GlobeTech Incorporation’s 48 mm Self Adhesive Drywall Joint Tape offers a self-adhesive, fiberglass solution for fast and efficient drywall joint reinforcement. Designed for superior crack resistance and easy handling, it ensures a strong, stable finish without the need for pre-application compound.
Self-adhesive for quick application
High tensile strength fiberglass mesh
Moisture and shrink-resistant
Ideal for drywall joints, seams, and repairs
₹ 140 / Roll Get Latest Price
| Length | 50 m |
| Width | 96 mm |
| Roll Length | 50 m |
| Material | Mesh |
| Color | White |
| Features | Self Adhesive |
| Tape Type | Drywall Joint Tape |
| Usage Area | Wall |
Minimum order quantity: 300 Roll
Self-adhesive for quick application
High tensile strength fiberglass mesh
Moisture and shrink-resistant
Ideal for drywall joints, seams, and repairs
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India