We are a leading Manufacturer of 72 mm self adhesive duct tape, 144 mm self adhesive duct tape, 24 mm self adhesive duct tape, 120 mm self adhesive duct tape, 96 mm self adhesive duct tape and 48 mm self adhesive duct tape from Pune, India.
₹ 210 / Roll Get Latest Price
| Width | 72 mm (3 inch) |
| Length | 50 m |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Tape Material | Duct |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
72 mm Self Adhesive Duct Tape is cloth or scrim-backed pressure sensitive tapes often laminated with polyethylene.
₹ 420 / Roll Get Latest Price
| Width | 144 mm |
| Length | 50 m |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
| Usage/Application | For Packaging, Ducting And Coated Glass Palletizing |
| Tape Material | Duct |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 150 Roll
144 mm Duct Tape is a strong, durable adhesive tape designed to repair, reinforce, or bind books. It’s commonly made from cloth, paper, or film backing with a strong adhesive that’s resistant to tearing.
Key uses:
Repairing torn or damaged book spines
Reinforcing worn book covers
Securing loose pages
DIY bookbinding and archival work
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Width | 24 mm (1 inch) |
| Length | 50 m |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Usage/Application | For Packaging, Ducting And Coated Glass Palletizing |
| Material | Duct |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 350 / Roll Get Latest Price
| Width | 120 mm |
| Length | 50 m |
| Color | Grey |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Usage/Application | For Packaging, Ducting And Coated Glass Palletizing |
| Features | Waterproof |
| Material | Duct |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
120 mm Self Adhesive Duct Tape is cloth or scrim-backed pressure sensitive tapes often laminated with polyethylene.
Other Details:
₹ 280 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm (4 inch) |
| Length | 50 m |
| Application | Packaging |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Usage/Application | For Packaging, Ducting And Coated Glass Palletizing |
| Tape Type | Duct Tape |
| Tape Material | Duct |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Brand Name | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
We are engaged in offering 96 mm Self Adhesive Duct Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
₹ 140 / Roll Get Latest Price
| Width | 48 mm (2 inch) |
| Length | 50 m |
| Application | Masking, Bundling, HVAC Ducting, Packaging, Sealing, Waterproofing |
| Color | Grey |
| Features | Waterproof |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Usage/Application | For Packaging, Ducting And Coated Glass Palletizing |
| Tape Type | Duct Tape |
| Brand Name | Globetech |
| Backing Material Type | PU Laminated |
| Tape Material | Duct |
Minimum order quantity: 100 Roll
We are engaged in offering 48 mm Self Adhesive Duct Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India