We are a leading Manufacturer of 25 mm self adhesive single sided gasket foam tape and 50 mm self adhesive single sided gasket foam tape from Pune, India.
₹ 40 / Roll Get Latest Price
| Base Material | Gasket Foam |
| Tape Thickness | 2 mm |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Application | Sealing |
| Tape Length | 10 m |
| Tape Width | 25 mm |
| Features | Self Adhesive |
| Adhesive Type | Rubber Based |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 300 Roll
Durable Sealing. Reliable Protection.
GlobeTech Incorporation’s 25 mm Self Adhesive Single Sided Gasket Foam Tape is crafted for high-performance sealing, cushioning, and gap-filling in industrial and commercial applications. Made from closed-cell EVA foam and coated with strong pressure-sensitive adhesive on one side, it offers excellent resistance to weather, vibration, and compression.
High-density closed-cell EVA foam
Strong initial tack and long-term adhesion
Resistant to moisture, UV, and chemicals
Provides excellent shock absorption and thermal insulation
HVAC systems and duct sealing
Electronic enclosures
Automotive trims and mirrors
Construction joints and panel gaskets
₹ 80 / Roll Get Latest Price
| Base Material | Gasket Foam |
| Tape Thickness | 2 mm |
| Adhesive Side | Single Sided |
| Application | Sealing |
| Tape Width | 50 mm |
| Features | Self Adhesive |
| Adhesive Type | Rubber Based |
| Brand | Globetech |
| Tape Length | 10 m |
Minimum order quantity: 300 Roll
We are engaged in offering 50 mm Self Adhesive Single Sided Gasket Foam Tape to our clients. Our range of products is appreciated by our clients. We can deliver all over India at a very affordable price.
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India