Offering you a complete choice of products which include 48 mm grey butyl rubber waterproof tape, 96 mm grey butyl rubber waterproof tape, 50 mm grey butyl rubber waterproof tape, 48 mm white butyl rubber waterproof tape and 96 mm white butyl rubber waterproof tape.
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 48 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Tape Thickness | 1.2 mm |
| Color | Grey |
| Usage/Application | Provides A Protective Barrier Against The Moisture |
| UV Resistance | Yes |
| Material | Butyl Rubber |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
₹ 144 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 96 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Material | Butyl Rubber |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | Grey |
| Tape Thickness | 1.2 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| UV Resistance | Yes |
| Brand | Globetech |
| Feature | Protection Film |
Minimum order quantity: 100 Roll
96 mm Grey Butyl Rubber Waterproof Tape is a high quality Butyl tape that is extruded onto smooth silicone release paper.
₹ 72 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 50 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Material | Butyl Rubber |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | Grey |
| Tape Thickness | 1.2 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| UV Resistance | Yes |
| Brand | Globetech |
| Adhesive Sidedness | Single Sided |
Minimum order quantity: 100 Roll
96 mm White Butyl Rubber Waterproof Tape is a high quality Butyl tape that is extruded onto smooth silicone release paper.
Other Details:-
₹ 70 / Roll Get Latest Price
| Tape Width | 48 mm |
| Tape Length | 5 m |
| Material | Butyl Rubber |
| Adhesive Type | Self Adhesive |
| Color | White |
| Tape Thickness | 1.2 mm |
| Usage/Application | Waterproofing |
| UV Resistance | Yes |
| Brand | Globetech |
Minimum order quantity: 100 Roll
48 mm White Butyl Rubber Waterproof Tape is a high quality Butyl tape that is extruded onto smooth silicone release paper.
₹ 144 / Roll Get Latest Price
| Width | 96 mm |
| Length | 5 m |
| Thickness | 1.2 mm |
| Backing Material | Butyl Rubber |
| Adhesive Sidedness | Single Sided |
| Color | White |
| Usage/Application | Waterproofing |
| Brand Name | Globetech |
| UV Resistance | Yes |
Minimum order quantity: 100 Roll
96 mm White Butyl Rubber Waterproof Tape is a high quality Butyl tape that is extruded onto smooth silicone release paper.
Other Details:-
Dhanashree Dattatray Auti (CEO)
Globetech Incorporation
Fourth Floor, Gat No 62 And 62/1, Flat No A-403, Ivory Lifespace, Ivory Tathastu, Ghatevasti Rasta, Mahalunge, Goodwill Roofing Solutions, Chakan
Pune - 410501, Maharashtra, India